Kutná Hora: Stříbrné město UNESCO

Kutná Hora, město ležící asi 70 kilometrů východně od Prahy, patří k nejvýznamnějším historickým skvostům České republiky. Díky svému bohatému středověkému dědictví a jedinečným památkám bylo centrum města spolu s chrámem sv. Barbory a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. V tomto článku vás provedeme nejkrásnějšími památkami tohoto "stříbrného města" a poskytneme vám praktické tipy pro nezapomenutelnou návštěvu.

Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře
Majestátní chrám sv. Barbory je symbolem Kutné Hory a jednou z nejkrásnějších gotických katedrál v Evropě

Historie Kutné Hory

Historie Kutné Hory je neodmyslitelně spjata s těžbou stříbra, která městu dala jeho bohatství i jméno. Podle legendy objevil stříbrnou rudu mnich, který při procházce položil svůj hábit na zem a při jeho zvednutí spatřil, že z něj vyčnívají tři stříbrné pruty. Na tom místě pak řekl: "Zde by se mělo kutati" - odtud jméno Kutná Hora.

Skutečný rozmach Kutné Hory začal ve 13. století, kdy byla objevena bohatá ložiska stříbrné rudy. Ve 14. století se město stalo druhým nejvýznamnějším po Praze a hlavním finančním centrem Českého království. V kutnohorské mincovně, zvané Vlašský dvůr, se razily pražské groše, které byly jednou z nejstabilnějších měn středověké Evropy.

Význam města podtrhl i fakt, že se zde odehrávaly důležité historické události, jako byla volba Jiřího z Poděbrad českým králem v roce 1458 nebo vydání Dekretu kutnohorského Václavem IV. v roce 1409, který změnil poměr hlasů na Karlově univerzitě ve prospěch Čechů.

S postupným vyčerpáním stříbrných dolů v 16. století však nastal úpadek města. Kutná Hora přišla o svůj ekonomický význam a teprve ve 20. století se začala znovu rozvíjet, především jako centrum turismu a kulturního dědictví.

Věděli jste?

Kutnohorské doly vyprodukovaly v době svého největšího rozkvětu až třetinu veškeré evropské produkce stříbra. Díky tomu se České království za vlády Václava II. a později Karla IV. stalo jednou z ekonomicky nejsilnějších zemí Evropy.

Nejvýznamnější památky Kutné Hory

Chrám sv. Barbory

Chrám sv. Barbory je bezesporu nejznámější dominantou města a jednou z nejkrásnějších gotických katedrál v Evropě. Se stavbou tohoto monumentálního chrámu se začalo kolem roku 1388 z iniciativy kutnohorských měšťanů, kteří chtěli mít vlastní reprezentativní svatostánek nezávislý na sedleckém opatství. Stavba probíhala s přestávkami téměř 500 let a byla dokončena až v roce 1905.

Chrám zasvěcený sv. Barboře, patronce horníků, ohromuje svou velkolepou gotickou architekturou s charakteristickými vysokými stanovou střechou, majestátními opěrnými oblouky a bohatou sochařskou výzdobou. Interiér katedrály nabízí návštěvníkům jedinečnou sbírku gotických a renesančních fresek, nástěnných maleb a středověkých soch.

K nejcennějším částem interiéru patří:

Praktické informace:

Adresa: Barborská, Kutná Hora
Otevírací doba: duben-říjen 9:00-18:00, listopad-březen 10:00-16:00
Vstupné: dospělí 220 Kč, děti a studenti 140 Kč, rodiny 550 Kč
Tip: Prohlídku chrámu sv. Barbory můžete spojit s návštěvou nedaleké Jezuitské koleje (dnes Galerie Středočeského kraje) a projít se po romantické Barborské ulici s překrásným výhledem na chrám.

Vlašský dvůr v Kutné Hoře
Vlašský dvůr - bývalá královská mincovna, kde se razily slavné pražské groše

Vlašský dvůr

Vlašský dvůr byl původně opevněným sídlem a královskou mincovnou, kde se od konce 13. století razily stříbrné mince, zejména slavné pražské groše. Své jméno získal podle italských (vlašských) odborníků, které si král Václav II. pozval, aby modernizovali mincovní výrobu.

Rozsáhlý komplex dnes nabízí několik expozic věnovaných historii města, mincovnictví a českým králům, kteří zde často pobývali. K nejzajímavějším částem patří:

Praktické informace:

Adresa: Havlíčkovo náměstí 552, Kutná Hora
Otevírací doba: celoročně 9:00-17:00 (v zimě do 16:00)
Vstupné: dospělí 180 Kč, snížené 120 Kč
Tip: Ve Vlašském dvoře můžete navštívit mincovnu, kde si můžete sami vyrazit pamětní minci jako suvenýr.

Kostnice v Sedlci

Sedlecká kostnice, oficiálně hřbitovní kaple Všech svatých, je jednou z nejneobvyklejších památek nejen v Kutné Hoře, ale v celé České republice. Tato gotická kaple je unikátní svou výzdobou z lidských kostí, která vznikla v 19. století rukou řezbáře Františka Rinta.

Původ této neobvyklé památky sahá do 13. století, kdy opat sedleckého cisterciáckého kláštera přivezl ze Svaté země hrst půdy a rozptýlil ji po klášterním hřbitově. Díky tomu se hřbitov stal velmi žádaným pohřebištěm. Po epidemiích moru a husitských válkách zde bylo pohřbeno až 40 000 lidí a hřbitov musel být zrušen. Kosti byly uloženy v podzemní kapli.

V roce 1870 byl řezbář František Rint pověřen úkolem uspořádat tyto kosti. Vytvořil z nich fascinující uměleckou výzdobu, která zahrnuje:

Praktické informace:

Adresa: Zámecká 279, Kutná Hora-Sedlec
Otevírací doba: celoročně 9:00-18:00 (v zimě do 17:00)
Vstupné: dospělí 250 Kč, snížené 170 Kč
Tip: Návštěvu kostnice doporučujeme spojit s prohlídkou nedaleké katedrály Nanebevzetí Panny Marie, která je také na seznamu UNESCO.

Sedlecká kostnice
Unikátní výzdoba z lidských kostí v sedlecké kostnici přitahuje návštěvníky z celého světa

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci

Tato monumentální gotická katedrála je nejstarší katedrálou ve střední Evropě a jednou z prvních staveb ve vrcholně gotickém stylu na českém území. Byla postavena mezi lety 1280-1320 jako součást cisterciáckého kláštera v Sedlci, který byl založen již v roce 1142.

Po husitských válkách byla katedrála poničena a dlouho chátrala. Na začátku 18. století ji slavný architekt Jan Blažej Santini-Aichel přestavěl v unikátním gotickém-barokním stylu, který je pro jeho tvorbu charakteristický. Santini dokázal geniálně skloubit původní gotické prvky s barokními, a vytvořil tak jedinečný architektonický celek.

K nejpozoruhodnějším částem katedrály patří:

Praktické informace:

Adresa: Zámecká 279, Kutná Hora-Sedlec
Otevírací doba: celoročně 9:00-17:00 (v zimě do 16:00)
Vstupné: dospělí 150 Kč, snížené 100 Kč
Tip: K dispozici je výhodné kombinované vstupné zahrnující katedrálu i kostnici.

Další zajímavé památky v Kutné Hoře

Kamenná kašna - pozdně gotická kašna z konce 15. století stojící na Rejskově náměstí. Patří k nejstarším kamenným kašnám ve střední Evropě a je zdobena gotickými prvky a chrliči.

Kamenný dům - jeden z nejkrásnějších gotických měšťanských domů v České republice s bohatou kamenickou výzdobou. Dnes v něm sídlí expozice věnovaná kutnohorskému měšťanstvu a řemeslům.

Hrádek - původně gotická tvrz přestavěná v renesančním stylu nyní slouží jako České muzeum stříbra. Součástí prohlídky je i návštěva středověkého stříbrného dolu.

Jezuitská kolej - monumentální barokní budova z počátku 18. století, dnes sídlo Galerie Středočeského kraje (GASK) s expozicemi moderního a současného umění.

Historické centrum Kutné Hory
Kamenný dům a historické centrum Kutné Hory s typickou středověkou architekturou

Praktické informace pro návštěvníky

Jak se do Kutné Hory dostat

Autem: Kutná Hora leží asi 70 km východně od Prahy, cesta po dálnici D11 a následně po silnici I/38 trvá přibližně hodinu. Ve městě je několik placených parkovišť, nejblíže centru je parkoviště u Vlašského dvora.

Vlakem: Z Prahy jezdí přímé vlaky do Kutné Hory přibližně každou hodinu. Většina spojů jede na zastávku Kutná Hora hl.n., která je od centra vzdálena asi 3 km. Některé vlaky jedou až na zastávku Kutná Hora město, která je blíže centru. Z hlavního nádraží jezdí do centra místní autobusy.

Autobusem: Do Kutné Hory jezdí pravidelné autobusové spoje z Prahy i dalších měst. Autobusové nádraží se nachází blízko historického centra.

Kdy navštívit Kutnou Horu

Kutnou Horu můžete navštívit celoročně, každé období má své kouzlo:

Doporučený plán na jednodenní návštěvu:

Pokud máte na návštěvu Kutné Hory jen jeden den, doporučujeme následující trasu:

  1. Začněte v Sedlci návštěvou kostnice a katedrály Nanebevzetí Panny Marie (2-3 hodiny)
  2. Přesuňte se do centra města k Vlašskému dvoru a prohlédněte si historické náměstí (1 hodina)
  3. Oběd v některé z místních restaurací (1 hodina)
  4. Prohlídka chrámu sv. Barbory a procházka po Barborské ulici (1-2 hodiny)
  5. Návštěva dalších památek podle zájmu a zbývajícího času (Hrádek, Kamenný dům, GASK)

Kde se ubytovat

Pokud plánujete v Kutné Hoře strávit více dní, nabízí se široká škála ubytovacích možností:

Pro nejlepší dostupnost všech památek doporučujeme ubytování přímo v historickém centru nebo jeho blízkosti.

Kde se najíst

Kutná Hora nabízí mnoho příjemných restaurací a kaváren. Některé z nejlépe hodnocených jsou:

Tipy pro návštěvníky

Akce a festivaly

Pokud chcete zažít Kutnou Horu v její slavnostní atmosféře, zvažte návštěvu během některé z těchto akcí:

Tipy na výlety do okolí

Pokud máte více času, okolí Kutné Hory nabízí mnoho dalších zajímavých míst:

Kutná Hora je jednou z nejcennějších historických perel České republiky. Její středověké dědictví, unikátní architektura a atmosféra dávných dob z ní činí nezapomenutelnou destinaci pro všechny milovníky historie, umění a kultury. Ať už se rozhodnete pro jednodenní výlet nebo delší pobyt, Kutná Hora vám nabídne bohatý program a mnoho nezapomenutelných zážitků. Přesvědčte se sami, proč si toto "stříbrné město" zasloužilo své místo na prestižním seznamu UNESCO.

Buďte v obraze

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a dostávejte exkluzivní nabídky a tipy na výlety