České Švýcarsko: Nejkrásnější turistické trasy

České Švýcarsko patří k nejkrásnějším a nejdivočejším krajinám České republiky. Tento národní park, ležící na severu Čech při hranicích s Německem, okouzluje návštěvníky svými pískovcovými skalami, hlubokými roklemi, divokými řekami a hustými lesy. V tomto článku vám představíme nejkrásnější turistické trasy, unikátní přírodní zajímavosti a praktické tipy pro vaši návštěvu tohoto přírodního ráje.

Pravčická brána v Českém Švýcarsku
Majestátní Pravčická brána - symbol Českého Švýcarska a největší pískovcový skalní oblouk v Evropě

O národním parku České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko byl vyhlášen v roce 2000 a spolu s německým národním parkem Saské Švýcarsko (Sächsische Schweiz) tvoří jedinečnou přeshraniční chráněnou oblast. Rozloha české části činí přibližně 80 km² a její dominantou je Pravčická brána – největší přirozený skalní oblouk v Evropě.

Název "Švýcarsko" získala oblast v 18. století od švýcarských umělců, kterým divoká krajina připomínala jejich domovinu. Oblast se stala populární díky romantickým obrazům malíře Caspara Davida Friedricha a přitahovala pozornost cestovatelů a turistů z celé Evropy.

Krajina Českého Švýcarska byla formována především pískovcem, který zde byl uložen před 100 miliony let na dně křídového moře. Následná eroze vytvořila fascinující skalní útvary, věže, brány, rokle a kaňony. Celá oblast je také bohatá na rostlinné a živočišné druhy – můžete zde potkat výra velkého, sokola stěhovavého, lososy, či dokonce vzácnou rysí populaci.

Nejkrásnější turistické trasy

1. Pravčická brána a Gabrielina stezka

Informace o trase

Délka: 16 km
Trvání: 5-6 hodin
Převýšení: 450 m
Náročnost:

Výchozí bod: Hřensko
Cílový bod: Hřensko
Značení: červená turistická značka

Tato klasická trasa vás zavede k největšímu symbolu národního parku – Pravčické bráně. Cesta začíná v obci Hřensko, odkud se vydáte po červené turistické značce. Po necelých 5 km se dostanete k Pravčické bráně, impozantnímu pískovcovému oblouku o rozpětí 26,5 metru a výšce 16 metrů. U brány stojí hotel a restaurace Sokolí hnízdo (Falcon's Nest) ve švýcarském stylu z roku 1881.

Po prohlídce Pravčické brány pokračujte po Gabrielině stezce, která nabízí dechberoucí výhledy na okolní skalní města a nabídne vám nezapomenutelné panoramatické pohledy. Stezka vás dovede do Mezní Louky, odkud se můžete vrátit do Hřenska buď pěšky, nebo autobusem.

Gabrielina stezka v Českém Švýcarsku
Gabrielina stezka nabízí úchvatné výhledy na skalní města Českého Švýcarska

Tip:

Pravčická brána je přístupná za vstupné (cca 95 Kč) a v zimním období (listopad-březen) bývá uzavřena. Na samotnou bránu se z bezpečnostních důvodů a kvůli ochraně přírodní památky vystoupit nesmí.

2. Soutěsky Kamenice

Informace o trase

Délka: 7 km
Trvání: 3-4 hodiny
Převýšení: 120 m
Náročnost:

Výchozí bod: Hřensko
Cílový bod: Hřensko
Značení: zelená turistická značka

Plavba po soutěskách řeky Kamenice patří k nezapomenutelným zážitkům Českého Švýcarska. Vydáte se po zelené turistické značce z Hřenska směrem k Divoké soutěsce (Wilde Klamm). Část trasy budete putovat pěšky po dřevěných lávkách podél řeky, část absolvujete na pramici, kterou řídí převozník v tradičním oděvu, který vás během plavby pobaví svým humorným výkladem.

Po projížďce Divokou soutěskou můžete pokračovat k Edmundově soutěsce (Edmundsklamm), kde vás čeká další plavba na pramici. Celá trasa vede nádherným kaňonem s vysokými skalními stěnami, které vytvářejí jedinečnou atmosféru. Po prohlídce obou soutěsek se stejnou cestou vrátíte zpět do Hřenska.

Tip:

Plavby soutěskami jsou zpoplatněné (cca 100 Kč za každou soutěsku) a probíhají pouze od dubna do října. V letních měsících a o víkendech je zde velký počet turistů, proto doporučujeme přijít brzy ráno nebo ve všední den. Plavba trvá asi 20 minut v každé soutěsce.

3. Mariina vyhlídka a Jetřichovické stěny

Informace o trase

Délka: 12 km
Trvání: 4-5 hodin
Převýšení: 350 m
Náročnost:

Výchozí bod: Jetřichovice
Cílový bod: Jetřichovice
Značení: červená a zelená turistická značka

Jetřichovické stěny patří k nejkrásnějším oblastem Českého Švýcarska a nabízejí několik vyhlídek s úchvatnými pohledy do krajiny. Z obce Jetřichovice se vydáte po červené turistické značce směrem k Mariině vyhlídce. Tato kamenná plošina na vrcholu pískovcové skály nabízí fascinující výhled na okolní lesy a skalní útvary.

Dále pokračujte po červené značce na Vilemíninu stěnu, další vyhlídkové místo. Odtud se po zelené značce dostanete k Rudolfovu kameni, skalní vyhlídce, která byla pojmenována po korunním princi Rudolfovi Habsburském. Trasa vás potom povede zpět do Jetřichovic, přičemž cestou ještě můžete navštívit Havraní kámen.

Vyhlídka Mariina skála v Českém Švýcarsku
Mariina vyhlídka nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů v Českém Švýcarsku

4. Kyjovské údolí a Kyjovský hrádek

Informace o trase

Délka: 10 km
Trvání: 3-4 hodiny
Převýšení: 230 m
Náročnost:

Výchozí bod: Kyjov
Cílový bod: Kyjov
Značení: zelená turistická značka

Tato méně navštěvovaná, ale neméně krásná trasa vás provede malebným údolím potoka Křinice. Začnete v obci Kyjov, odkud se vydáte po zelené turistické značce proti proudu Křinice. Údolí lemují impozantní pískovcové stěny a skalní převisy, mezi kterými se klikatí potok.

Asi po 3 km dorazíte k odbočce na Kyjovský hrádek – skalní hrad z 15. století. Z jeho vrcholu se nabízí nádherný výhled na okolní krajinu. Pokračováním po zelené značce se dostanete až k Velkému pruškému tábořišti, odkud se po žluté turistické značce můžete vrátit zpět do Kyjova.

5. Šaunštejn a Malá Pravčická brána

Informace o trase

Délka: 14 km
Trvání: 5-6 hodin
Převýšení: 420 m
Náročnost:

Výchozí bod: Vysoká Lípa
Cílový bod: Vysoká Lípa
Značení: zelená a žlutá turistická značka

Tato náročnější trasa začíná v obci Vysoká Lípa. Po zelené turistické značce se vydáte směrem k Šaunštejnu, skalnímu hradu z 14. století, který byl později využíván jako úkryt loupežníků. Na vrchol skály, kde se hrad nacházel, se dostanete po kovových žebřících a úzkých schodištích vytesaných do skály. Odměnou vám bude nádherný výhled do okolní krajiny.

Ze Šaunštejnu pokračujte po zelené značce k Malé Pravčické bráně. Tento skalní oblouk není tak velký jako slavnější Pravčická brána, ale je neméně působivý a navíc je zde mnohem méně turistů. Od Malé Pravčické brány se po žluté turistické značce vydáte zpět do Vysoké Lípy.

Praktické informace pro návštěvníky

Nejlepší čas pro návštěvu

České Švýcarsko můžete navštívit celoročně, ale každé období má své kouzlo:

Jak se dostat do Českého Švýcarska

Nejdůležitějšími vstupními branami do národního parku jsou obce Hřensko, Jetřichovice, Vysoká Lípa a Kyjov.

Ubytování

V oblasti je dostatek možností ubytování, od hotelů přes penziony až po kempy:

V hlavní sezóně (červenec-srpen) doporučujeme rezervovat ubytování s předstihem.

Co si vzít s sebou

Pravidla pobytu v národním parku

České Švýcarsko je chráněným územím, proto zde platí určitá pravidla:

Soutěsky Kamenice v Českém Švýcarsku
Tajemné soutěsky řeky Kamenice patří k nezapomenutelným zážitkům z Českého Švýcarska

Další tipy na výlety v okolí

Pokud máte více času, můžete svoji návštěvu Českého Švýcarska doplnit o výlety do blízkého okolí:

České Švýcarsko patří k nejkrásnějším přírodním oblastem České republiky. Jeho divoké skalní scenérie, hluboké rokle a tajemné lesy nabízejí nezapomenutelné zážitky pro každého milovníka přírody a aktivní turistiky. Ať už se vydáte k majestátní Pravčické bráně, projedete se na pramici soutěskami řeky Kamenice nebo budete obdivovat výhledy z některé z mnoha skalních vyhlídek, České Švýcarsko vás jistě okouzlí svou jedinečnou krásou a atmosférou.

Buďte v obraze

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a dostávejte exkluzivní nabídky a tipy na výlety